Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1585/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2012 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] lutego 2012 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Środowiska na rzecz skarżącej O. Sp. z o.o. z siedzibą w O. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. Minister Środowiska utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] stycznia 2010 r. stwierdzającą nieważność decyzji z dnia [...] czerwca 2002 r. zmieniającej koncesję z dnia [...] stycznia 1993 r. nr[...] udzieloną O. Sp. z o.o., w części dotyczącej działki nr [...].

Na powyższe rozstrzygnięcie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosły O. Sp. z o.o., domagając się uchylenia obu w/w decyzji Ministra Środowiska.

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2011 roku wydanym w sprawie sygn. akt VI SA/Wa 1395/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżone decyzje.

Podstawą orzeczenia było naruszenie przez Ministra Środowiska przepisów prawa procesowego w szczególności art. 7, 9, 77 § 1, 107 § 3 k.p.a. w stopniu mogącym mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził m.in., iż obowiązkiem organu było wyjaśnienie zamiaru i rzeczywistej woli strony zwracającej się do organu i w uzasadnionych przypadkach organ winien podjąć stosowne działania w kierunku zmierzającym do ustalenia woli strony. Nadto, skoro organ uznał, iż wnioskodawcom służy legitymacja do złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] czerwca 2002 r. to winien stanowisko w tym zakresie przedstawić w zaskarżonej decyzji z uzasadnieniem zgodnym z wymogami art. 107 § 3 k.p.a. Sąd podniósł także, iż decyzja stwierdzająca nieważność decyzji winna być ściśle w swym rozstrzygnięciu powiązana z rozstrzygnięciem, którego nieważność jest stwierdzona. Rozpoznając ponownie sprawę Minister Środowiska decyzją z dnia [...] czerwca 2012 roku, po rozpatrzeniu wniosku O. sp. z o.o. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] lutego 2012 r. stwierdzającą nieważność decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2002 r. zmieniającej koncesję Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia [...] stycznia 1993 r., nr [...] (ze zm.) na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "Ż.", gmina M. i Ł., powiat o., woj. [...], w części dotyczącej działki nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00