Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 listopada 2012 r., sygn. II SA/Rz 729/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 listopada 2012 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B. J. jest decyzja Wojewody [...] z [...] maja 2012 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Starosty [...] z [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie nieruchomości.

Decyzje te zapadły w następującym stanie sprawy:

W podaniu z 19 stycznia 2012 r. Burmistrz Miasta [...] zwrócił się do Starosty [...] o udzielenie, na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oznaczonej jako działka nr ewid. 146/1 o pow. 0,2469 obręb [...]. Na uzasadnienie wniosku podano, że decyzją Starosty [...] wywłaszczono prawo własności nieruchomości (udział ½) - działki nr 146/1 na rzecz Gminy Miasto [...], utrzymaną następnie w mocy decyzją Wojewody [...]. Skarga na decyzję organu odwoławczego została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Rzeszowie z 7 lipca 2012 r. II SA/Rz 397/11, jednak strona skarżąca - B. J. wywiodła od powyższego wyroku skargę kasacyjną, która nie została jeszcze rozpatrzona. Wnioskodawca zwrócił również uwagę, że Wojewoda [...] wstrzymał wykonanie decyzji wywłaszczeniowej. Opisana nieruchomość ma być Gminie [...] niezbędna dla realizacji celu publicznego, jakim jest założenie cmentarza komunalnego, przewidzianego do realizacji w aktualnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Gmina nie dysponuje jeszcze ww. nieruchomością dla celów budowlanych, a ma istnieć realna groźba wyczerpania się możliwości grzebania zmarłych na obszarze Miasta [...] już w 2012 r. na istniejących cmentarzach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00