Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. I SA/Rz 984/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędziowie NSA Maria Serafin-Kosowska WSA Grzegorz Panek /spr./ Protokolant ref. st. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 listopada 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę -
Uzasadnienie
Skarżąca M.K. wnioskiem, ze wskazaniem daty [...] kwietnia 2012 r. jako daty wypełnienia wniosku, a nadanym w urzędzie pocztowym [...] kwietnia 2012 r., zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej co do przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w tej spółce.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawczyni, będąca osobą fizyczną, zamierza nabyć akcje spółki komandytowo-akcyjnej (dalej "SKA"), przyjmując tym samym pozycję akcjonariusza w spółce. Sposób uczestnictwa w zyskach spółki określa statut SKA.
Skarżąca sformułowała pytanie: do którego źródła przychodów należy zakwalifikować przychód akcjonariusza SKA uzyskiwany w związku z posiadaniem akcji SKA, w którym momencie powstaje przychód u akcjonariusza SKA i czy należy odprowadzać zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych?
W ocenie skarżącej, osiągnięty przez nią dochód z tytułu udziału w SKA stanowić będzie dla niej (jako akcjonariusza SKA - osoby fizycznej) dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna będąca wspólnikiem (akcjonariuszem) w spółce komandytowo-akcyjnej uzyskuje z tytułu uczestnictwa w tej spółce, co do zasady przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, chyba że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikują przychód uzyskany z danego zdarzenia prawnego do innego źródła przychodu. Moment uzyskania tego przychodu określić zatem należy zgodnie z treścią art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - określanej dalej także jako u.p.d.o.f.). Przypadający na wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej przychód, powinien być ustalony proporcjonalnie do jego udziału w zysku spółki zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ww. ustawy na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.). Przychód ten będzie mógł pomniejszyć o przypadającą na niego część kosztów uzyskania przychodu, zgodne z cyt. art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczą kwotę powodującą powstanie obowiązku zapłaty podatku, zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym. Powyższe zaliczki są wpłacane bez wezwania według zasad określonych w art. 44 ust. 3 ww. ustawy. W związku z osiągnięciem dochodu z tytułu uczestniczenia w spółce komandytowo-akcyjnej w charakterze akcjonariusza, podatnik musi także złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty), co wynika z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right