Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1438/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi T. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. G. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Skarżący - T. G., w dniu 6 października 2011 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Skarżący zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej (SKA), która będzie uzyskiwać przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym Skarżący zapytał:
1) czy prawidłowe jest stanowisko, że Skarżący, będący akcjonariuszem SKA, osiąga przychód (dochód) z działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) - dalej: "u.p.d.o.f." i moment obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wypłaty dywidendy?
2) czy prawidłowe jest stanowisko, że w sytuacji opisanej w pytaniu 1 nie ma obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku?
W ocenie Skarżącego przychody (dochody) z udziału uzyskiwane przez wspólnika w spółce nieposiadającej osobowości prawnej, w tym w spółce komandytowo-akcyjnej, należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), co wynika wprost z językowej wykładni przepisów art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3, a także art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust 1 pkt 4 u.p.d.o.p. Moment obowiązku podatkowego powstaje zaś z chwilą wypłaty dywidendy, gdyż prawo do udziału w zysku SKA ma postać uprawnienia akcjonariusza do żądania od SKA wypłaty części zysku za dany rok po spełnieniu przesłanek określonych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych; Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: K.s.h. (art. 347 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 K.s.h.). Zdaniem Skarżącego nie ma on obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku, gdyż moment i kwota wypłaty zależy od decyzji wspólników SKA.