Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. III SA/Po 612/12
Dnia 28 listopada 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska (spr.) Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Małgorzata Górecka Protokolant: sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2012 roku przy udziale sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa D.D.M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 28 lutego 2012 roku [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej odmowy wyrejestrowania samochodu i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzje Prezydenta Miasta z dnia 12 września 2011 r. nr [...] i z dnia 26 kwietnia 2012 r. nr [...], II. stwierdza nieważność decyzji Prezydenta Miasta z dnia 23 września 2011 roku [...], III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławczego w P., decyzją z dnia 28 lutego 2012 roku, nr [...], uchyliło decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 12 września 2011 roku (nr [...]) o odmowie wyrejestrowania pojazdu marki T. o numerze rejestracyjnym [...] i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wyjaśniono, że P.D.D.M. Sp. z o.o. w dniu 13 kwietnia 2010 roku złożyło zgłoszenie do Prokuratury Rejonowej P. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wspólników firmy "P.". Prokuratura wszczęła i prowadziła śledztwo sprawie z art. 284 §2 w związku z art. 294 §1 Kodeksu karnego. Z akt sprawy wynika, że przedmiotowy pojazd wraz z innymi pojazdami został wydzierżawiony P.P.U.H. "P.". P.D.D.M. Sp. z o.o. nie dysponowało pojazdem od 2001 roku, nie posiadło wiedzy o tym, gdzie pojazd może się znajdować oraz żadnych dokumentów dotyczących pojazdu.
Po rozważeniu argumentów odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło, że nie ma możliwości wyrejestrowania pojazdu na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Przepis stanowi bowiem o wyrejestrowaniu pojazdu w przypadku jego kradzieży, jeżeli właściciel pojazdu złoży stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania. Natomiast w niniejszej sprawie P.D.D.M. Sp. z o.o. wniosło o wyrejestrowanie pojazdu z uwagi na jego przywłaszczenie przez dzierżawcę. Podkreślała, iż Prokuratura prawomocnie umorzyła postępowanie w sprawie przywłaszczenia, wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.