Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. III SA/Lu 543/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis,, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Samcik, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 listopada 2015 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia[...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu.
W dniu 12 września 2014 r. skarżący złożył wniosek o wyrejestrowanie autobusu marki [...] o numerze identyfikacyjnym [...], zarejestrowanego pod numerem [...]. Do wniosku załączona została kopia faktury VAT z dnia 30 kwietnia 2002 r., dotycząca sprzedaży złomu stalowego. Z niewyraźnej treści faktury i pisma Sądu Okręgowego w [...] z dnia 21 listopada 2014 r. wynika, że zbywcą złomu stalowego było [...]" Spółka z o.o. w [...], a nabywcą przedsiębiorca [...] w [...],
Organ pierwszej instancji, odmawiając wyrejestrowania pojazdu, powołał się na przepis art. 79 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.), dalej także P.r.d. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że katalog przesłanek wyrejestrowania pojazdu wskazany w art. 79 P.r.d. ma charakter zamknięty, więc inne przyczyny nie mogą stanowić podstawy do skutecznego żądania wyrejestrowania danego pojazdu. Organ przywołał także treść § 15 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1522 z późn.zm.), w którym wymienia się jakie dokumenty należy złożyć z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu.