Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. II SA/Kr 969/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w T. sprawy ze skargi M.S. na decyzję Wojewody z dnia 29 września 1995 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej M.S. kwotę 10 zł (dziesięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 sierpnia 1995 r, znak: [...], Kierownik Urzędu Rejonowego w B., działając na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. nr 89, poz. 414) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (powoływanej dalej jako: "K.p.a.") nakazał M. i A. S. wykonanie, w terminie do dnia 30 listopada 1995r., rozbiórki budynku gospodarczego, wybudowanego na działce ewidencyjnej nr [...], położonej w J..

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano, że M. i A. S. rozpoczęli budowę budynku gospodarczego bez zezwolenia. Budynek zlokalizowany jest w odległości 25 m od osi drogi krajowej nr [...] oraz w granicy działki S. H..

Odwołanie od wskazanej wyżej decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego wniosła M. S.. Skarżąca podała, że posiada zgodę zarządu dróg publicznych na lokalizację budynku gospodarczego przy szosie nr [...]. Wzniesiony budynek zachowuje przewidzianą odległość od domu mieszkalnego, zlokalizowanego na sąsiedniej nieruchomości.

Decyzją z dnia 29 września 1995 r., znak: [...], Wojewoda [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że M. S. samowolnie, bez wiedzy organu administracji państwowej, rozpoczęła budowę budynku gospodarczego w granicy działki sąsiedniej, należącej do S. H.. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 - ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. nr 89 z 1994 r. póz. 414) realizacja powyższego obiektu nie wymaga wprawdzie uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż jest to budynek parterowy o powierzchni zabudowy do 35 m2, a rozpiętość jego konstrukcji nie przekracza 4,80 m, jednak, zgodnie z art. 30 tej ustawy, inwestor winien zgłosić właściwemu organowi zamiar realizacji tej budowy w terminie 30 dni przed jej rozpoczęciem, określając jej zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, przedkładając jednocześnie szkic sytuacyjny lub rysunki, a w tym przypadku również zgodę właściciela sąsiedniej działki. Z uwagi na fakt, że inwestorzy czynności tych nie dokonali, należało orzec o rozbiórce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00