Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 października 2012 r., sygn. I SA/Wa 310/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie: WSA Dariusz Chaciński WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant specjalista Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2012 r. sprawy ze skargi B. C. i T. C. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po rozpatrzeniu odwołania B. C. i T. C., decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] uchylił decyzję [...] Konserwatora Zabytków z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] nakazującą A. B., S. B., B. C. i T. C. przeprowadzenie robót budowlanych w budynku przy ul. [...] w W., w części dotyczącej nałożenia obowiązku wykonania robót budowlanych na A. B. i S. B. i umorzył postępowanie organu pierwszej instancji w tej części, a w pozostałej części utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją nr [...] z dnia [...] maja 2011 r. [...] Konserwator Zabytków nakazał właścicielom budynku usytuowanego przy ul. [...] w W. wykonanie robót budowlanych niezbędnych, z uwagi na zagrożenie istotnym uszkodzeniem tego zabytku. Zakres nakazanych powyższą decyzją prac objął: skotwienie ścian w miejscach pęknięć za pomocą stalowych ściągów wbudowanych w mur; wzmocnienie zarysowanych i spękanych nadproży nad otworami przez założenie belek stalowych; uzupełnienie brakujących fragmentów ścian z cegły i wypełnienie szczelin w murze przy użyciu jak największej ilości oryginalnego materiału ceglanego z zawalonych fragmentów murów; wykonanie stropów nad piwnicami i nad parterem budynku w celu poprawy sztywności zachowanych ścian obwodowych, z wykorzystaniem istniejących gniazd po belkach stalowych; wykonanie izolacji pionowej fundamentów i usunięcie samosiewów drzew i krzewów, których korzenie ingerują w fundamenty; wykonanie dachu dwuspadowego krytego papą. Organ pierwszej instancji nakazał wykonać powyższe prace w terminie 18 miesięcy od dnia otrzymania przez strony decyzji, z zastrzeżeniem, że należy je rozpocząć najpóźniej w terminie 5 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie przepisu art. 108 § 1 Kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00