Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 października 2012 r., sygn. II SA/Sz 788/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po stwierdzeniu przystąpienia do użytkowania stalowej hali magazynowej, wybudowanej na działce nr [...] przy ul. [...] w [...], przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, postanowieniem Nr [...], z dnia [...], na podstawie art. 57 ust. 7, art. 59f ust. 1 i art. 59g ust. 1 ustawy Prawo budowlane, wymierzył inwestorowi - Spółce A., karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu, w wysokości [...] zł.
W postępowaniu zażaleniowym Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, postanowieniem z dnia [...], uchylił w całości powyższe rozstrzygnięcie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, w celu ustalenia, czy faktycznie przystąpiono do użytkowania obiektu, i w jakim zakresie, tj. w całości czy w części.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB", po ponownym rozpatrzeniu sprawy i przeprowadzeniu oględzin hali w dniu [...], postanowieniem z dnia [...], na podstawie art. 57 ust. 7, art. 59f ust. 1 i art. 59g ust. 1 ustawy Prawo budowlane, wymierzył inwestorowi karę w wysokości [...] zł. Odnosząc się do zarzutu Spółki, że hala magazynowa użytkowana była tylko w 25 % jej wielkości, organ podniósł, iż "wybudowana hala magazynowa ma specyficzny układ gdzie znaczną część hali muszą stanowić ciągi komunikacyjne, które są niezbędnym elementem użytkowania hali w celu transportu elementów konstrukcji i ich załadunku i muszą stanowić wolną przestrzeń, która też jest częścią użytkowaną chociaż na niej nie znajdują się wyroby produkcyjne Do transportu na terenie hali używane były takie urządzenia jak wózek widłowy do którego zamontowano wózek transportowy długości kilku metrów ( zdjęcie nr 5 dok.fot. z dnia [...]) służący transportowi długich elementów stalowych, który musiał poruszać się po części hali wolnej od elementów składowanych tym samym ta wolna część też musi zostać zakwalifikowana do części użytkowanej obiektu, to samo dotyczy suwnicy ( zdjęcie nr 2 i 3 dok.fot. z dnia [...]) która stanowi wyposażenie hali i porusza się na całej jej długości i ma możliwości operowania na całości powierzchni hali wraz z jej wysokością. Stan taki potwierdza dokumentacja fotograficzna jak i filmowa. Tym samym organ uznaje, że hala magazynowa była użytkowana w całości."
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right