Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 października 2012 r., sygn. II SA/Bk 221/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski (spr.), Sędziowie sędzia NSA Ireneusz Henryk Darmochwał, sędzia NSA Mieczysław Markowski, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi U. C. na decyzję Rektora Uniwersytetu w B. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia czesnego - oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] sierpnia 2009 r. U. C. (zwana dalej jako "Skarżąca") zwróciła się do Prodziekana Wydziału Prawa ds. Studiów Niestacjonarnych o całkowite zwolnienie z opłaty za studia w roku akademickim 2009/2010. Wskazała, że jest studentką III roku na kierunku prawo. Na II roku studiów (2008/2009) uzyskała średnią 4,85, wyższą niż w roku akademickim 2007/2008, w którym z uwagi na wybitne wyniki w nauce korzystała z przedmiotowego zwolnienia w całości na podstawie § 43 ust. 4 Regulaminu Studiów Uniwersytetu w B.

Decyzją z [...] października 2009 r., nr [...], Rektor Uniwersytetu

w B. (działający przez Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich) umorzył wnioskodawczyni opłatę czesnego za III rok studiów w wysokości 50 % jego wysokości. Jako podstawę prawną wydanego rozstrzygnięcia wskazano przepis § 5 ust. 2 Uchwały nr [...] Senatu Uniwersytetu w B. z [...] lipca 2006 r.

w sprawie zasad pobierania opłat za świadczone usługi edukacyjne oraz trybu

i warunków zwalniania z tych opłat oraz przepis § 43 ust. 4 Regulaminu studiów Uniwersytetu w B., z których wynika, że student może ubiegać się

o zwolnienie z obowiązku uiszczania opłat za zajęcia w całości lub w części

w przypadku osiągnięcia wybitnych wyników w nauce. Za wybitne wyniki w nauce uznaje się uzyskanie ocen bardzo dobrych i dobrych oraz osiągnięcie w roku poprzedzającym złożenie wniosku o zwolnienie z odpłatności - średniej ocen co najmniej 4,75. Studentka osiągnęła średnią 4,85, co uzasadniało częściowe zwolnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00