Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Kr 18/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Janusz Bociąga Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi M. S. - H. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia 28 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku ponoszenia opłat za powtarzanie przedmiotów skargę oddala.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia 28 października 2014 r. Rektor Uniwersytetu utrzymał w mocy decyzję Dziekana Wydziału [...] Uniwersytetu z dnia [...] 2014 r. w przedmiocie obowiązku ponoszenia opłat za powtarzanie przedmiotów.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach: pismem z dnia 17 września 2014 r. M. S. - H. (dalej: skarżący) - wówczas student I roku stacjonarnych studiów II stopnia na kierunku: [...], prowadzonych przez Wydział [...] Uniwersytetu - wystąpił do dziekana tego wydziału o: 1) wyrażenie zgody na powtarzanie roku z powodu niezaliczenia przedmiotu: Postępowanie sądowoadministracyjne oraz lektoratu z języka obcego nowożytnego na poziomie B2+; 2) wyrażenie zgody na powtarzanie ww. przedmiotu oraz lektoratu w ramach powtarzanego roku, 3) zaniechanie obciążenia skarżącego jakimikolwiek opłatami z tytułu powtarzania przedmiotów i powtarzania roku, 4) wyrażenie zgody na realizację w toku powtarzanego I roku również przedmiotów z II roku studiów.
W dniu 22 września 2014 r. Dziekan Wydziału [...] Uniwersytetu rozpoznał podanie skarżącego w ten sposób, że wyraził zgodę na powtarzanie przedmiotów I roku oraz odmówił zwolnienia z opłat za powtarzanie przedmiotu wobec braku podstaw ku temu, przewidzianych uchwałą Senatu Uniwersytetu nr [...] z dnia 25 czerwca 2014 r.
W odwołaniu od tej decyzji, skarżący zarzucił organowi pierwszej instancji naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U.2012.571; dalej: p.s.w.) poprzez odmowę zaniechania pobierania opłaty za powtarzanie przedmiotów w sytuacji, w której student nie osiągnął z powtarzanych przedmiotów jakichkolwiek ocen (nie osiągnął jakichkolwiek wyników w nauce), a z zatem nie osiągnął także wyników niezadowalających, co prowadziłoby do pobierania wspomnianej opłaty bez podstawy prawnej.