Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 września 2012 r., sygn. I SA/Rz 674/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska SO del. Jarosław Szaro /spr./ Protokolant ref. st. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 września 2012 r. sprawy ze skargi A" S.A. z siedzibą w K. w upadłości likwidacyjnej na indywidualną interpretację Ministra Finansów. z dnia [....] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że interpretacja wymieniona w pkt. 1) nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od MinistraFinansów. na rzecz strony skarżącej A" S.A. z siedzibą w K. w upadłości likwidacyjnej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Indywidualną interpretacją z dnia [...] marca 2012r. nr [...] Minister Finansów uznał stanowisko spółki A. S.A. w upadłości, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji inwestycji w obcych środkach trwałych po rozwiązaniu umów najmu lokali użytkowych i umowy leasingu operacyjnego nieruchomości, za nieprawidłowe.
Ze przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest producentem wyrobów w postaci szkła gospodarczego, celem sprzedaży których zawarł szereg umów najmu lokali użytkowych w centrach handlowych oraz umowę leasingu operacyjnego nieruchomości budynków i budowli. Umowy te zostały zawarte na czas określony, celem prowadzenia w nich sprzedaży przez spółkę swoich wyrobów (sklepy firmowe, regionalne centrum dystrybucji). Spółka dokonała w przedmiotowych lokalach nakładów koniecznych do rozpoczęcia sprzedaży w postaci ulepszeń, adaptacji i modernizacji - będących inwestycjami w obcych środkach trwałych, a następnie wpisała je do ewidencji środków trwałych spółki i dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Dokonane nakłady z uwagi na rodzaj oraz charakter uniemożliwiały ich demontaż bez szkody i utraty ich użyteczności.