Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 września 2012 r., sygn. II SA/Po 904/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2012 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) nr (...) w przedmiocie nakazu rozbiórki części obiektu budowlanego I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi T. R. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu, kwotę (...) zł (w tym (...) zł tytułem podatku od towarów i usług).

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) kwietnia 2011 r., nr (...), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P., na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) nakazał inwestorom - B. i E. J. rozbiórkę ścian wykonanych na stropie istniejącego garażu przylegającego do budynku mieszkalnego na nieruchomości położonej w P. przy ul. (...), działka nr (...), ark. (...), obręb D.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ wskazał, iż w dniu 25 czerwca 2010 r. pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w K. przeprowadzili kontrolę przedmiotowej nieruchomości podczas której ustalono, iż prowadzone są na niej roboty budowlane polegające na wykonaniu na stropie garażu przylegającego do budynku mieszkalnego murów z cegieł i pustaków gazobetonowych. Jak ustalono inwestorami przedmiotowej inwestycji są B. i E. J., przy czym według oświadczenia E. J. roboty budowlane rozpoczęły się w dniu (...) czerwca 2010 r. Z uwagi na fakt, iż prowadzone prace wypełniały definicje budowy w rozumieniu art. 3 pkt. 16 ustawy Prawo budowlane, a przed ich wszczęciem inwestorzy nie uzyskali stosownej decyzji o pozwoleniu na budowę, organ, postanowieniem z dnia (...) lipca 2010 r., na podstawie art. 48 ust. 1 i 2 ustawy Prawo budowlane wstrzymał prowadzenie robót budowlanych i zobowiązał inwestora do przedłożenia dokumentów umożliwiających przeprowadzenie postępowania legalizacyjnego w terminie 90 dni od dnia otrzymania postanowienia. Wobec ich nie przekazania organowi w wyznaczonym terminie zobowiązany był orzec o konieczności rozbiórki pobudowanych samowolnie ścian.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00