Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 sierpnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 693/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Tkacz - Rutkowska, Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca, Protokolant: Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za luty 2008 r.: oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z [...] maja 2011 r. określającą P. S. zobowiązanie w podatku akcyzowym za luty 2008 r. w kwocie 11.000 zł.

Z akt spawy wynika, że w 2008 r. skarżący prowadził działalność gospodarczą w zakresie m in. obrotu paliwami oraz produktami ropopochodnymi. Z ustaleń przeprowadzonej u skarżącego kontroli wynikało, że nie był on zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego i nie składał deklaracji w tym podatku. Zakupu oleju opałowego, skarżący dokonywał przede wszystkim do dalszej odsprzedaży oraz w niewielkich ilościach na potrzeby firmy do celów opałowych. Sprzedaży dokonywał na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarcza, dokumentując to fakturami VAT oraz na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, każdorazowo wystawiając paragon. Do wszystkich transakcji sprzedaży oleju opałowego sporządzone zostały oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe lub do dalszej odsprzedaży na cele opałowe.

W trakcie prowadzonego postępowania organ podatkowy zweryfikował dane zawarte w oświadczeniach nabywców ustalając, że niektóre z nich nie odpowiadają rzeczywistości. W lutym 2008 r. dotyczyło to oświadczeń wystawionych przez A. Z. i R. O.. Jak ujawniono osoby te nie figurowały w bazach danych właściwych urzędów miast i gmin oraz urzędów skarbowych i nie zamieszkiwały pod adresami wskazanymi w oświadczeniach. Kierowane do tych osób - na wskazany w oświadczeniu adres - wezwania zostały zwrócone z adnotacją adresat nieznany lub adresata nie zastano. Pod adresem wskazanym przez te osoby i zamieszkiwały inne osoby, które zeznały, że nie dokonywały zakupu oleju opałowego, nie zlecały takich czynności innym osobom, wystawcy oświadczeń nie zamieszkiwali po tymi adresami, świadkowie nie znali tych osób i nie posiadali też urządzeń grzewczych, w których można wykorzystywać olej opałowy. Dodatkowo na okoliczność dostarczania oleju opałowego A. Z., której danymi jak twierdził skarżący posługiwała się V. L., przeprowadzono szereg dowodów, tj. przesłuchano w charakterze świadków kierowców dostarczających olej opałowy (D. Z., K. K., A. P.) oraz V. L., przeprowadzono konfrontację świadków, uzyskano informacje dotyczące wynajmowanych miejsc postojowych na parkingu strzeżonym przez V. L.. W wyniku tych ustaleń organ podatkowy za wiarygodne uznał zeznania V. L., która zaprzeczyła, aby w 2008 r. nabywała olej opałowy od P. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00