Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Op 300/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie WSA Elżbieta Kmiecik WSA Daria Sachanbińska - spr. Protokolant St. inspektor sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi L.S. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 4 maja 2012 r. , nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Prudnickiego z dnia 3 kwietnia 2012 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja w całości nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz L. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z 6 grudnia 2011 r. (data wpływu do Starostwa Powiatowego w Prudniku: 7 grudnia 2011 r.) L. S., działający pod firmą [...], dokonał zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego - wiaty magazynowej tymczasowej, związanej z budową zakładu, na wiatę magazynową, przeznaczoną dla potrzeb funkcjonowania zakładu [...], o zwiększonym obciążeniu ogniowym, przy ul. [...] w [...].

Postanowieniem z 5 stycznia 2012 r. Starosta Prudnicki postanowił odmówić wszczęcia postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania wiaty, gdyż uznał, że zgłoszona do zmiany sposobu użytkowania wiata została wzniesiona na potrzeby budowy, która nadal trwa, więc nie można jej uznać za obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), a tym samym nie można w stosunku do niej przeprowadzić żądanej procedury.

Postanowieniem z 20 marca 2012 r. Wojewoda Opolski uchylił zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Uzasadnił swoje stanowisko tym, że nie do przyjęcia jest twierdzenie Starosty Prudnickiego jakoby tymczasowy obiekt przeznaczony na potrzeby budowy, który można wybudować bez pozwolenia na budowę i bez uprzedniego zgłoszenia (jak to stanowi art. 29 ust. 1 pkt 24 Prawa budowlanego), nie był obiektem budowlanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00