Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Gl 332/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi A.W. i R.W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 29 października 2010 r. D. I A. W. wystąpili do Starosty [...] o dokonanie, w odniesieniu do działki nr 1 położonej w S., zmian w ewidencji gruntów i budynków oraz na mapach geodezyjnych, które przywróciłyby stan prawny obowiązujący przed dniem 8 marca 1974 r.

Starosta [...] dwukrotnie decyzjami Nr [...] z dnia [...] r. i z dnia [...] r. ( ta ostatnia sprostowana postanowieniem z dnia [...] r.) odmówił wprowadzenia żądanych zmian w prowadzonej przez siebie ewidencji gruntów i budynków. Pierwsza z wymienionych decyzji nie utrzymała się bowiem w obrocie prawnym gdyż została uchylona decyzją [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. (dalej [...]INGiK) z dnia [...] nr [...], a sprawa została przekazana organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

Odmawiając po raz drugi dokonania zmiany w operacie gruntów i budynków Starosta powołał się na art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm. - dalej zwanej u.p.g.k.) oraz § 47 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ( Dz. U. Nr 38, poz. 454 dalej zwanego rozporządzeniem MRRiB) oraz art. 104 kpa. W uzasadnieniu podał, że wnioskodawcy nabyli prawo własności przedmiotowej działki umową zawartą w formie aktu notarialnego z dnia [...] r. W stosunku do tej działki od momentu założenia ewidencji gruntów, co miało miejsce w latach 60-tych, wprowadzone zostały zmiany odnoszące się do wszystkich jej granic. Następnie Starosta wskazał, że uwzględniając wniosek jej aktualnych właścicieli decyzją z dnia [...] r., nr [...], orzekł o przywróceniu w prowadzonej przez siebie ewidencji oznaczenia i granic przedmiotowej działki według stanu z [...] r. [...] WINGiK decyzją z dnia [...] r. stwierdził jednak nieważność tej decyzji, a Główny Geodeta Kraju utrzymał to orzeczenie w mocy decyzją z dnia [...] r., nr [...]. Skargę R. i A. W. na to rozstrzygnięcie oddalił zaś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1190/09. W świetle tych decyzji i wyroku WSA przedmiotowa działka winna być oznaczona nr 1 i posiadać pow. 0,1583 ha, co jest zgodne z urządzoną dla tej działki księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w B. Odnosząc się do kwestii naniesienia granic tej działki na mapy organ wskazał, że jej granica z działką nr 2 została ustalona na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej dla potrzeb postępowania toczącego się przed Sądem Powiatowym w B. pod sygn. akt [...] Postępowanie to zostało zakończone prawomocnym postanowieniem z dnia [...] r. stwierdzającym zasiedzenie przez M. K. parceli gruntowej nr 3, która została wydzielona z parceli nr 4. Zasiedzonej parceli odpowiada aktualnie działka nr 2, o pow. 1041 ha. Z kolei granice z działką nr 5 stanowiącą ul. [...] i z działką nr 6 stanowiącą rzekę Z. ustalone zostały wprowadzoną w 1974 r. zmianą zgodną z planem sytuacyjnym pomiaru nieruchomości, który został przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w dniu [...] r. za [...]. W świetle tego dokumentu zmianie uległa granica z rzeką Z., którą wyznaczono w postaci linii prostej, a nie jak dotychczas linii łamanej. Natomiast granica od strony drogi została przesunięta w głąb działki i w związku z tym zmniejszeniu uległa powierzchnia przedmiotowej działki do 0,1508 ha, a także otrzymała ona nowy numer ewidencyjny 1/1. Na skutek stwierdzenia nieważności decyzji z dn. [...] r. na mapie ewidencyjnej odwzorowano jednak dotychczasowy przebieg granicy z działką drogową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00