Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. I SA/Wr 74/12
Dnia 5 lipca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Ludmiła Jajkiewicz, Sędziowie: Sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 lipca 2012 roku sprawy ze skargi S. L. na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaną przez Ministra Finansów, działającego Dyrektor Izby Skarbowej w P. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. na rzecz S. L. kwotę 457,00 ( słownie : czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi S. L. jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Kwestią sporną jest to, jaki jest zakres ulgi meldunkowej przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.,). Czy ulga ta obejmuje przychód ze sprzedaży całej nieruchomości gruntowej zabudowanej, w tym grunt na jakim budynek ten został posadowiony, czy zwolnieniem objęty jest tylko budynek mieszkalny (jego część lub udział w nim)?
Spór zaistniał w następującym stanie faktycznym: we wniosku skierowanym do Ministra Finansów skarżąca podała, że w dniu 10 maja 2008 r. odziedziczyła na podstawie ustawy wprost 1/2 spadku po zmarłym bracie. W skład spadku, oprócz środków pieniężnych weszła nieruchomość gruntowa, położona we W. o powierzchni 791 m² oraz położony na niej budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 70,6 m². Skarżąca wspólnie z siostrą - drugim spadkobiercą, zostały zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W budynku tym skarżąca była zameldowana nieprzerwanie na pobyt stały w okresie od dnia 13 stycznia 1947 r. do dnia 13 lipca 1973 r. W 2011 r. ma zamiar sprzedać wspólnie z siostrą przedmiotową nieruchomość. Zapytała w związku z tym, czy na podstawie o art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej jako: u.p.d.o.f.) skorzysta z uprawnienia do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie całego dochodu uzyskanego ze sprzedaży swojej części nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym.