Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Wa 771/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie Sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Sędzia WSA Marian Wolanin, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2012 r. sprawy ze skargi Z. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Marszałka Województwa [...] z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącego Z. J. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] lutego 2012r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. po rozpatrzeniu zażalenia Z. J. utrzymało w mocy postanowienie Marszałka Województwa [...] z dnia [...] lipca 2011r. odmawiające uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działkach o nr ewidencyjnych [...] przy ul. [...] we wsi K., gmina B.

W uzasadnieniu podniesiono, że w myśl art. 53 ust. 4 pkt 10a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzję o warunkach zabudowy wydaje się po uzgodnieniu z wojewodą, marszałkiem województwa oraz starostą w zakresie zadań rządowych lub samorządowych, służących realizacji inwestycji celu publicznego, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt 3 - w doniesieniu do terenów, przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Odmawiając uzgodnienia Marszałek wskazał, że w nieobowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy B. uchwalonym uchwałą Rady Gminy B. nr [...] z dnia [...] listopada 1994r. teren, na którym znajduje się planowana inwestycja położony jest w rezerwie terenu pod projektowane linie wysokiego napięcia 110 kV i 400 kV wraz ze strefą uciążliwości. Nadto zgodnie z planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa [...] nieruchomość objęta jest obszarem, dla którego plan zakłada rozbudowę i modernizację linii energetycznej wysokiego napięcia 110 kV i 400 kV. Zatem słusznie Marszałek biorąc pod uwagę art. 53 ust. 4 pkt 10a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz fakt, że inwestycja pozostaje w sprzeczności z ponadlokalnym zadaniem celu publicznego zasadnie odmówił uzgodnienia projektu opisanej decyzji o warunkach zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00