Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lipca 2012 r., sygn. II SA/Po 428/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2012 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

M. K. w latach 1979-2007 pracował jako technik RTG w "A" oraz w "B". W lutym 2007 r. w Klinice Hematologii rozpoznano u niego chorobę układu krwiotwórczego - szpiczaka mnogiego bezobjawowego. M. K. wystąpił o uznanie zdiagnozowanego schorzenia za chorobę zawodową.

W orzeczeniu lekarskim Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu z dnia [...] 2007 r. w zdiagnozowanym u strony schorzeniu nie stwierdzono zawodowego tła. W orzeczeniu tym stwierdzono, iż wprawdzie promieniowanie jonizujące jest bezspornie czynnikiem rakotwórczym, jednakże w populacji ludzkiej narażonej na nie, nigdy nie obserwowano wystąpienia szpiczaka. Przyczyny wywołujące tą chorobę są do tej pory nieznane, a w piśmiennictwie i rozważaniach naukowych pojawia się przypuszczenie wpływu infekcji wirusowych, uwarunkowań środowiskowo - genetycznych, zmniejszonej odporności, zmian hormonalnych oraz wielu innych.

M. K. odwołał się od tego orzeczenia do Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofnera w Łodzi, który orzeczeniem z dnia [...] 2007 r. również orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

W orzeczeniu tym stwierdzono, że warunki pracy strony były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia pracownika. Obowiązujące przepisy prawa wskazują, że nowotwór popromienny może być uznany za chorobę zawodową jeżeli prawdopodobieństwo udziału promieniowania w indukcji nowotworu przekracza 10%. Wynik obliczony dla szpiczaka mnogiego o wyraźnym charakterze nowotworowym wyniósł 0,2%. Organ orzeczniczy zaznaczył, iż rozpoznany u strony nowotwór układu krwiotwórczego- szpiczak bezobjawowy nie powinien być traktowany jako niewątpliwie nowotwór złośliwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00