Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 marca 2012 r., sygn. II SA/Po 1158/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2012 r. sprawy ze skargi E. N. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2011 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] 2011 r. Nr [...], II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2011 r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. odmówił stwierdzenia u E. N. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni w obrębie nadgarstka oraz zespołu rowka nerwu łokciowego, wymienionej w poz. 20 pkt 1, 2 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869). W podstawie prawnej decyzji powołano przepis art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm. - dalej: kpa) oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz.U. z 2006 r. Nr 122 poz. 851 ze zm.)

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania, w tym przyczyny uchylenia przez organ II instancji wydanych wcześniej w sprawie decyzji. Wskazano, iż na podstawie orzeczenia lekarskiego Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w P. (dalej: WCMP w P.) nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, orzeczenia nr [...] otrzymanego w dniu [...] maja 2009 r. a wydanego przez Klinikę Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (dalej IMP w Łodzi) oraz opinii uzupełniającej WCMP w P. z dnia [...] maja 2010 r. ustalono, że strona w okresie od dnia [...] 1974 r. do dnia [...] 1989 r. była zatrudniona na stanowisku [...] w Przedsiębiorstwie A. Od dnia [...] 1989 r. do dnia 31.12.2009 r. pracowała w Spółdzielni B. na stanowisku specjalisty ds. sekretariatu. Do czynności i obowiązków strony należało sporządzanie dokumentacji technicznej na maszynie do pisania, od 1992 r. na maszynie [...], a następnie na komputerze. Pierwsze dolegliwości bólowe dłoni, osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej prawej oraz drętwienia palców [...] ręki strona zgłosiła w 2002 r. Z tego powodu była hospitalizowana i leczona operacyjnie. Skierowana została następnie do WCMP w P. z podejrzeniem choroby zawodowej narządu ruchu. Rozpoznano wówczas zespól cieśni nadgarstka [...] i stan po odbarczeniu kanałów nadgarstka [...] oraz nerwu łokciowego [...]. Badania elektrograficzne wykonane w IMP w Łodzi ujawniły cechy obustronnego uszkodzenia nerwów pośrodkowych oraz nerwu łokciowego po stronie prawej. Analizując ocenę narażenia zawodowego ujawniono, że okres narażenia na ruchy monotypowe przy maszynopisaniu kończy się na ok. 7 lat przed powstaniem pierwszych dolegliwości chorobowych, a po 1993 r. pisząc na klawiaturze komputerowej strona nie wykonywała czynności mogących stanowić przyczynę powstania zespołu cieśni nadgarstka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00