Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1119/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2012 r. sprawy ze skargi K. M. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji 1) uchyla zaskarżone orzeczenie; 2) orzeka, że zaskarżone orzeczenie nie może być wykonane.
Uzasadnienie
Postanowieniem Nr [...] z dnia [...] r. Komendant Powiatowy Policji w W. wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sierżantowi sztabowemu K.M. i przedstawił mu zarzut popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że w dniu [...]r. w W. przy ul [...], pełniąc służbę patrolową wraz ze starszym sierżantem T. S. zaniechał wykonania czynności służbowej przy przeprowadzaniu interwencji wobec K. S. i nie zebrał możliwie jak najwięcej informacji o podejrzeniach popełnienia wykroczeń zanieczyszczenia klatki schodowej oraz używania słów wulgarnych, a także nie ustalił świadka w osobie K.M. tj. zarzut popełnienia czynu z art. 132 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 5 kwietnia 1990r. o Policji ( tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 43 poz. 277 z póżn. zm.) w związku z § 36 pkt 5 Zarządzenia nr 768 Komendanta Głównego Policji z dnia 14 sierpnia 2007r. w sprawie form i metod wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową oraz koordynacji działań o charakterze prewencyjnym.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż w związku z wszczęciem postępowania skargowego zainicjowanego przez A.S., dotyczącego sposobu przeprowadzenia interwencji policyjnej w dniu [...]r. w W. przy ul. [...] przystąpiono do wyjaśnienia nieprawidłowości, o których mowa była w skardze. Przesłuchano świadków - A.S., P.S., K. M., z zeznań których zdaniem organu wynikało, iż policjantom biorącym udział w interwencji, a to K.M. i T. S. zostało przekazane podejrzenie o popełnieniu wykroczenia przez kobietę siedzącą na schodach - K. S.. Kobieta ta miała zanieczyścić klatkę schodową. Z relacji tych świadków, ocenionych jako zbieżne i wzajemnie się uzupełniające, wynikać miało nadto, iż K. S. użyła słów wulgarnych, na co funkcjonariusze nie zareagowali.