Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Wr 514/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant: Paulina Wódka, Po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi A Spółka komandytowo-akcyjna we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Strona A zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług, wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych, usługowych, dokonując na rzecz swoich kontrahentów, w tym również osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, sprzedaży towarów i usług, udokumentowanych fakturą VAT. Zdarza się, że strona jest zobowiązana do wystawienia faktury korygującej (zmiana ceny, odstąpienie od umowy), z tym, że nie zawsze, mimo podjętych starań, uzyskuje dowód potwierdzający ten fakt, szczególnie gdy podmiot pochodzi spoza granic kraju, względnie gdy jest nim osoba fizyczna.

W związku z tym zadano pytanie: w jakim momencie, w związku z wystawieniem faktury korygującej zmniejszającej cenę sprzedaży, w tym również w przypadku odstąpienia od umowy, strona ma prawo uwzględnienia faktury korygującej w składanej deklaracji podatkowej dla rozliczenia VAT, w tym do obniżenia podatku należnego?

Zdaniem strony ma ona prawo do uwzględnienia faktury korygującej w składanej deklaracji VAT do rozliczenia, w tym obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym fakturę wystawiła.

Uzasadniając swoje stanowisko powołała się strona na przepis art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przyznając, że z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, iż dopiero uzyskanie potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru uprawnia do uwzględnienia korekty faktury w składanych deklaracjach podatkowych. Regulacja ta, zdaniem strony, jest sprzeczna z normami prawa wspólnotowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00