Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 marca 2012 r., sygn. I SA/Op 48/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zamojska-Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 marca 2012 r. sprawy ze skargi A S.A. w [...] (poprzednia nazwa: AB S.A. w [...]) na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem nadanym w dniu 15 lutego 2010 r. spółka "A" S.A. w [...] (obecnie "A" S.A. w [...]) zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wystawionych korekt faktur VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 kwietnia 2010r., będącym odpowiedzią na wezwanie organu.
Przedstawiając stan faktyczny dotyczący zdarzenia przyszłego, Spółka wskazała, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z tym dokonując sprzedaży towarów oraz świadcząc usługi - stosownie do przepisów ustawy podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337, z późn. zm.) /dalej rozporządzenie z dnia 28.11.2008 r./- wystawia faktury VAT.
W przypadku, gdy zachodzą okoliczności do wystawienia faktury VAT korygującej wystawioną wcześniej fakturę, Spółka wystawia taką fakturę i przesyła ją do kontrahenta, a obniżenie podstawy opodatkowania uwzględnia w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o ile posiada potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę towaru lub usługi (dla którego wystawiono korektę faktury). W przypadku późniejszego otrzymania korekty faktury, korekta faktury VAT uwzględniana jest w okresie, w którym takie potwierdzenie otrzymano.