Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Po 222/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2012r. sprawy ze skargi "S" Sp. z o.o. w K na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] 2010r. "S." Sp. z o.o. z siedzibą w X. wystąpiła do Ministra Finansów reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie faktur korygujących.
Opisując zdarzenie przyszłe, Spółka wskazała, że wystawia swoim kontrahentom faktury korygujące dotyczące sprzedaży towarów, w których zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania podatkiem od towarów usług i podatek należny. Skarżąca uważa, że ze względu na niezgodność przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.) z normami Dyrektywy nr 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 2006.347.1 ze zm.; dalej: Dyrektywa 112), nie musi posiadać potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktury korygującej, by móc w sposób zgodny z prawem dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym wystawi fakturę korygującą.
W związku z powyższym Skarżąca zadała następujące pytanie: czy jest uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w podatku od towarów i usług po wystawieniu faktury korygującej, mimo że nie posiada jeszcze potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta?