Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. IV SA/Po 7/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak WSA Tomasz Grossmann ( spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi Powiatu [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o ponowne rozpatrzenie sprawy oddala skargę

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z dnia 06 kwietnia 2011 r., sygn. akt II SA/Po 488/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu skargi T. C. na wydaną przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej: "SKO") decyzję z dnia [...] kwietnia 2010 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję SKO z dnia [...] stycznia 2010 r. Nr [...].

W uzasadnieniu tego wyroku WSA wskazał, że w dniu 10 września 2004 r. J. C. (dalej: "Wnioskodawca") zwrócił się do Starosty [...] (dalej: "Starosta") o zgodę na niezgodne z uproszczonym planem urządzenia lasu pozyskanie drewna z lasu - działka [...]. Starosta wezwał J. C. do wykazania, że jest właścicielem przedmiotowego lasu. W odpowiedzi J. S. C. dołączył odpis z księgi wieczystej z dnia [...] października 2004 r., z którego wynikało, że właścicielem lasu są J. C. i jego żona A. C. Decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r., Nr [...], Starosta zezwolił na niezgodne z uproszczonym planem urządzenia lasów pozyskanie drewna (poprzez zrąb zupełny) na przedmiotowej działce. W dniu[...] października 2009 r. T. C. zwrócił się do SKO z wnioskiem o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji Starosty jako mylnie skierowanej do osoby niebędącej stroną w sprawie. Podniósł, że decyzja Starosty została wydana na wniosek J. C. Z treści uzasadnienia decyzji wynika, że organ uznał na podstawie odpisu księgi wieczystej, że prawo własności działki przysługuje małżonkom J. i A. C. Do nich też została wysłana decyzja. Jednakże wnioskujący o zgodę J. C. nie jest tożsamy z J. C. , mężem A., wpisanym jako właściciel w księdze wieczystej. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność małżonków J. i A. C. J. C. (właściciel działki) zmarł w dniu[...] grudnia 1989 r., zaś A. C. zmarła[...] stycznia 1990 r. Decyzja nie mogła zatem zostać do nich skierowana jako do osób, które nie żyły w chwili jej wydania. T. C. wyjaśnił, że wnioskodawca, J. C., jest synem zmarłych J. i A. C. Decyzję otrzymał przed wydaniem przez właściwy sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłych rodzicach. Postanowienie takie zapadło w dniu [...] września 2005 r. Wnioskodawca jest jednym z trojga spadkobierców. Dlatego też wydanie decyzji J. C. jest skierowaniem decyzji do osoby niebędącej stroną w sprawie. Ponadto nawet po stwierdzeniu nabycia spadku J. C. nie powinien uzyskać zaskarżonej decyzji. Dodatkowo T. C. wskazał, że księga wieczysta, którą przedstawił Wnioskodawca, straciła moc z dniem 1 stycznia 1989 r., co wynikało z adnotacji na złożonym do akt odpisie księgi. Tym samym organ oparł się na księdze wieczystej pozbawionej mocy prawnej; nie sprawdził też, czy Wnioskodawca jest rzeczywiście właścicielem działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00