Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1636/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędzia WSA Michał Sowiński (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi G. C. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

Uzasadnienie

G. C. pismem z 25 lutego 2009 r. wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji nr [...] z [...] marca 1989 r. Naczelnika Miasta W. o dokonaniu scalenia gruntów części miasta W., jako wydanej z naruszeniem prawa. Wnioskodawczyni zarzuciła decyzji wady proceduralne, a ponadto podniosła, że z jej punktu widzenia istotnym też jest fakt objęcia scaleniem gruntu zapisanego w akcie własności ziemi wydanym na rzecz J. C. jako części działki nr [...]. W takiej sytuacji J. C. powinna być uczestniczką postępowania scaleniowego odnośnie części działki [...] oznaczonej jako użytek drogowy, a wykazanej przy scaleniu jako działka nr [...].

W piśmie z 10 czerwca 2009 r. będącym odpowiedzią na prośbę o wykazanie interesu prawnego w żądaniu stwierdzenia nieważności ww. decyzji G. C. poinformowała, że jest następcą prawnym właścicielki części działek nr [...] i [...] (dawnej nr [...]) objętej decyzją scaleniową nr [...] z [...] marca 1989 r. Działka ta na mocy wymienionej decyzji została błędnie wpisana do księgi wieczystej na rzecz Z. Sp. z o. o. Jako właścicielka nie brała udziału w postępowaniu administracyjnym, a obecnie nie może uzyskać wpisu z ewidencji gruntów zgonie ze stanem faktycznym, jako właścicielka i władająca gruntem. Wyjaśniła ponadto, że żadnej drogi na jej gruncie nie ma i zapis w ewidencji jest błędny. Przysługujące jej prawo własności zostało ustalone przy wydawaniu aktu własności ziemi na nazwisko J. C., lecz w tamtym czasie działek ewidencyjnych jako drogi nie wpisano do aktów własności ziemi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00