Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Bd 325/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Protokolant Paweł Staniszewski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu [...] czerwca 2012 r. sprawy ze skargi W. R. i S. R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r., znak [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Miasta [...] na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm., dalej zwanej pr.bud.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm., dalej zwanej k.p.a.) nakazał W. R. i S. R. rozbiórkę budynku garażowo-gospodarczego wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę na działce nr [...], [...] przy ul. [...] w [...].

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w trakcie kontroli stwierdzono, że budynek garażowo-gospodarczy o wymiarach 10,40 x 6,00 minus 3,50 x 1,00 m zlokalizowany jest dłuższym bokiem wzdłuż granicy z działką nr [...] i krótszym bokiem w granicy z niezabudowaną działką nr [...]. Część ściany budynku przylega do budynku mieszkalnego, jednak budynek garażowo-gospodarczy nie jest z tym budynkiem funkcjonalnie powiązany. Budynek wykonany jest z pustaków żużlobetonowych na fundamencie, z dachem o konstrukcji stalowej pokrytym blachodachówką. Budowa została zakończona - wg oświadczenia inwestora S. R. - w 2009 r.

Dalej organ wywodził, że zgodnie z art. 28 ust. 1 pr.bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Przedmiotowy budynek nie jest obiektem wolnostojącym, a także nie jest budynkiem (wyłącznie) gospodarczym o powierzchni zabudowy do 25 m2, wobec czego zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 pr.bud. nie został zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Budowę takiego budynku bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę należy traktować jako samowolę budowlaną w rozumieniu art. 48 pr.bud. i na podstawie tego przepisu należy przeprowadzić postępowanie w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00