Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2012 r., sygn. I SA/Wr 237/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Edyta Luniak, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2010 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Z. z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz "A" Sp. z o.o. w Z. kwotę 500 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

Przedmiotem skargi "A" Sp. z o.o. w Z. (dalej: spółka, skarżący, strona postępowania) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Miasta Z. z dnia [...] r. nr [...] odmawiającą spółce umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2010 r. w wysokości 100.000 zł.

W stanie faktycznym - pismem z dnia 24 lutego 2011 r. spółka zwróciła się do Burmistrza Miasta Z. (dalej: organ I instancji, Burmistrz) z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2010 r. W uzasadnieniu wniosku wskazała spółka, że niemożność zapłaty należnego podatku spowodowana jest brakiem wzrostu koniunktury na rynku i brakiem wzrostu sprzedaży w spółce w stosunku do 2009 r., podkreśliła, że stagnacja na rynku objęła wszystkie segmenty działalności spółki. Poinformowała, że spółka podejmuje działania restrukturyzacyjne mające na celu utrzymanie przedsiębiorstwa w obecnym rozmiarze. Wskazała, że wraz ze spółkami z grupy kapitałowej jest największym pracodawcą na terenie Gminy Z. i ewentualne przeniesienie produkcji poza teren Gminy spowoduje wzrost bezrobocia, czego spółka chce uniknąć. Udzielenie wsparcia ze strony samorządu lokalnego w postaci wnioskowanej ulgi pozwoliłoby na uczynienie produkcji spółki rentowną i tym samym na uniknięcie zwolnień grupowych. Ważnym interesem publicznym, którym organ udzielający ulgi mógłby się kierować jest według spółki wola spółki utrzymania miejsc pracy na poziomie zbliżonym do aktualnego. Do wniosku (na wezwanie organu) spółka dołączyła dokumenty dotyczące jej sytuacji ekonomicznej i stanu zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00