Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 września 2015 r., sygn. I SA/Po 523/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2015r. sprawy ze skargi BDB na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ustalenia wysokości zobowiązania w w/w podatku za lata 2011 i 2012 oddala skargę
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta i Gminy A. decyzją z dnia [...], nr [...], odmówił A. i B. A. zwolnienia z podatku od nieruchomości położonych w A. przy ul. C. i ustalił wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 r. w kwocie [...] zł i za 2012 r. w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 3 grudnia 2010 r. wpłynął do organu wniosek B. A. oraz A. A. o udzielenie pomocy de minimis polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości przez okres 6 lat nieruchomości położonej w A. przy ul. C., na której zrealizowali nową inwestycję. Jako podstawę zwolnienia podatnicy wskazali § 7 Uchwały Nr [...] Rady Miasta i Gminy w A. z dnia [...] w sprawie określenia warunków udzielenia pomocy de minimis w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją na terenie miasta i gminy A., zmienionej Uchwałą Nr [...] z dnia [...] (w skrócie: "Uchwała")
Postanowieniem z dnia 12 maja 2011 r. Burmistrz Miasta i Gminy A. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie. W wyniku pozytywnego rozpoznania zażalenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. postanowieniem z dnia 22 lipca 2011 r. uchyliło zaskarżone postanowienie organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Postanowieniem z dnia 17 października 2011 r. Burmistrz Miasta i Gminy A. pozostawił wniosek podatników bez rozpoznania. W uzasadnieniu wskazano, że podatnicy w toku postępowania nie uzupełnili braków formalnych wniosku (nie złożyli informacji IN-1). SKO w P. postanowieniem z dnia 2 grudnia 2011 r. uchyliło postanowienie organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania.