Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2012 r., sygn. IV SA/Wa 1486/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2012 r. sprawy ze skargi A. T. oraz J. T. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. Wojewoda [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. orzekającą o wymeldowaniu A. T. wraz małoletnią córką J. T. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. [...] w W.

W uzasadnieniu decyzji, powołując treść art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, organ odwoławczy wskazał, że w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, iż dla orzeczenia o wymeldowaniu przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego jest spełniona, gdy opuszczenie to ma charakter trwały i dobrowolny.

Wojewoda wywiódł, że miejscem stałego pobytu danej osoby jest miejsce, w którym osoba to stale realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe, tj. w szczególności mieszka, nocuje, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania (odzież, żywność, meble), przyjmuje wizyty członków rodziny lub znajomych, utrzymuje chociażby okazjonalne kontakty z sąsiadami. Wskazał, że miejscem stałego pobytu jest jednocześnie miejsce, w pobliżu którego lub w możliwie jak najmniejszym oddaleniu, od którego zameldowany stara się koncentrować miejsce pracy lub nauki (ewentualnie miejsce dojazdu do miejsca pracy lub nauki), miejsce robienia zakupów i korzystania z usług opieki medycznej, itd.

Dalej organ odwoławczy wywiódł, że wnioskodawca oświadczył, iż jego była żona - A. T. wraz z córką - J. T. opuściły przedmiotowy lokal we wrześniu 2007 r. i zamieszkały u nowego partnera, a obecnie męża A. T. w W. przy ul. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00