Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. III SA/Kr 891/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie : WSA Halina Jakubiec AWSA Janusz Kasprzycki spr. Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2009 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Wojewody z dnia 7 lipca 2008 r. Nr : [...] w przedmiocie wymeldowania I .uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji , II . określa , że uchylone decyzje nie mogą być wykonane .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2007 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), Burmistrz Miasta wymeldował I. B. z miejsca pobytu stałego z budynku na os. A w M. P.
W wyniku rozpoznania wniesionego od tej decyzji odwołania I. B., Wojewoda, decyzją z dnia [...] 2008 r., znak: [...], uchylił tę decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując w jej uzasadnieniu, że decyzja organu I instancji zapadła przedwcześnie. Organ I instancji oparł się, bowiem wyłącznie na sprzecznych wyjaśnieniach świadków, których w ogóle w toku postępowania dowodowego nie powołał. Wojewoda podkreślił, że kontekście rozbieżnych stanowisk stron, co do przyczyn opuszczenia przez I. B. miejsca stałego pobytu było to konieczne. Organ odwoławczy wskazał również w uzasadnieniu swojej decyzji, że ponownie rozpoznając sprawę organ I instancji powinien przeprowadzić rozprawę administracyjną z udziałem stron postępowania, a także z udziałem świadków, przede wszystkim z udziałem dorosłych dzieci - A. B., B. B. oraz T. B. Należałoby też wezwać i przesłuchać osoby mieszkające w sąsiedztwie, m.in. wymienione przez I. B. w odwołaniu, by ustalić, czy doszło do dobrowolnego opuszczenia przez nią miejsca stałego pobytu.