Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 maja 2012 r., sygn. II SA/Op 71/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 31 maja 2012 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 20 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie wykonanych robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez D. J. jest decyzja Opolskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 20 grudnia 2011 r., nr [...], wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie brzeskim z dnia 17 marca 2011 r. o umorzeniu postępowania w sprawie IV segmentu wiaty zlokalizowanej w [...], na działce nr ewid. A, będącej własnością R. W.

Wydanie zaskarżonego aktu poprzedziło wielokrotne postępowanie o następującym przebiegu:

Do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie brzeskim (zwanym dalej w skrócie "PINB") wpłynęło pismo z dnia 1 lipca 2002 r. K. J., w którym wniósł o sprawdzenie legalności inwestycji jego sąsiada - R. W., polegającej na zabudowie wiaty, a przylegającej do jego budynku.

Organ przeprowadził w dniu 28 sierpnia 2002 r. kontrolę nieruchomości w [...] i stwierdził, że skarga K. J. jest nieuzasadniona, gdyż sporna wiata jest obiektem przedwojennym, służy do celów gospodarczych, bowiem przechowywane są w nim narzędzia i sprzęt rolniczy. Z kolei, właściciel - R. W. - dokonuje jej częściowej naprawy polegającej na obudowie ściany czołowej, która w trakcie powodzi w 1997 r. uległa całkowitemu zniszczeniu. Właściciel oświadczył, że złożył 10 lipca 2002 r. zgłoszenie zamiaru przystąpienia do robót w Starostwie Powiatowym, wobec którego nie wniesiono sprzeciwu. Organ odnotował, że o istnieniu starych ścian świadczą fundamenty. A. J. podniosła natomiast, że prace wykonywane przez sąsiada niepokoją inwentarz i zażądała rozbiórki wiaty. Ponadto organ zwrócił się do Urzędu Gminy w [...] o informacje odnośnie zalania posesji R. W. podczas powodzi w 1997 r. i w odpowiedzi otrzymał - sporządzoną przez pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - ocenę stanu technicznego budynku mieszkalno-gospodarczego z dnia 23 sierpnia 1997 r. Wynika z niej, że w obiekcie należy wymienić stolarkę okienną i drzwiową, ściany budynku są spękane, gruz spod ścian jest wypłukany oraz, że istnieje konieczność wyburzenia i przemurowania podłogi i posadzki. Ustalono, że budynek był zalany do wysokości 40 cm od podłogi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00