Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Kr 146/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Brachel-Ziaja (spr.) Sędziowie: WSA Jacek Bursa WSA Mirosław Bator Protokolant: Anna Pałasz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi M.M. i M.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 14 listopada 2011 r., znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. (znak: [...]) Burmistrz Miasta J. na podstawie art. 105 k.p.a. umorzył postępowanie w przedmiocie naliczenia kary pieniężnej za usunięcie przez W.J. czterech modrzewi bez wymaganego zezwolenia z działki nr [...] w J. Ponieważ ścięte drzewa znajdowały się na działce budowlanej, to - zdaniem organu I instancji - na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody za ich usunięcie nie pobiera się opłat.

Po rozpoznaniu odwołania wniesionego od powyższej decyzji przez M.M. i M.M. - współwłaścicieli działki nr [...] - Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. wydało w dniu [...] października 2007 r. decyzję znak: [...], którą uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu tej decyzji Kolegium stwierdziło, że bezsporne jest, iż W.J. jako współwłaściciel działki nr [...] w J. usunął z niej 4 sztuki drzew gatunku modrzew, przy czym na usunięcie to nie posiadał pozwolenia. Ponadto powołano się na art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880 ze zmianami), z którego wynika, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia. Z kolei art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy stanowi, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia. Wymierzenie kary jest przy tym obligatoryjne. Powołany przez organ I instancji przepis art. 86 ust. 1 pkt 7 wymienionej ustawy stanowi, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane. Z akt sprawy wynika, że przedmiotowe drzewa zostały usunięte 22 września 2005 r., natomiast Uchwała Rady Miasta J. nr [...] z dnia 26 czerwca 2006 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego weszła w życie 22 października 2006 r. Z tego względu art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00