Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 marca 2012 r., sygn. I SA/Wr 119/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca), Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 07 marca 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi S. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi S. K. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.
Z opisanego we wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej i akcjonariuszem w spółce akcyjnej. Każda ze spółek zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo-akcyjną, a w przyszłości prawdopodobnie będą notować swoje akcje w publicznym obrocie giełdowym. Po przekształceniu wnioskujący stanie się akcjonariuszem w wyżej wymienionych spółkach.
Na tym tle skarżący sformułował pytanie: kiedy powstaje moment uzyskania przychodu u akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej?
W opinii strony skarżącej, moment uzyskania przychodu akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej następuje, stosownie do art. 8 ust. 1, art. 9a, art. 10 ust. 1 pkt 3), art. 27 ust. 1, art. 30c ust. 1 oraz 44 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 - dalej: updof) oraz z art. 347 § 1 w związku z art. 126 § 1 pkt 2), art. 146 § 2 pkt 2) i art. 348 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94 poz. 1037 ze zm. - dalej powoływana jako K. s. h.), z chwilą zatwierdzenia uchwały o podziale zysku spółki przez zgromadzenie wspólników pomiędzy jej akcjonariuszy. Jest to bowiem moment powstania skutecznego roszczenia obligacyjnego akcjonariusza o wypłatę dywidendy, tj. żądania świadczenia od spółki, innymi słowy powstania przychodu należnego z tytułu w zysku akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej. Wcześniej ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie do quasi dywidendy (ekspektatywy prawnej). Według strony podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka komandytowo-akcyjna lecz wspólnicy tej spółki, których udział w spółce bądź podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, łącznie z innymi przychodami, jak przychód z działalności gospodarczej według skali przewidzianej w art. 27 updof, bądź istnieje możliwość wyboru opodatkowania wspomnianego przychodu stawką liniową 19%.