Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 87/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant: Katarzyna Motyl, Po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi K.K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. Uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz K.K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] K.K. stwierdzając, że jest komandytariuszem w spółkach komandytowych oraz akcjonariuszem w spółce akcyjnej, które zamierzają się przekształcić w spółki komandytowo-akcyjne i prawdopodobnie będą notować swoje akcje w publicznym obrocie giełdowym, a on stanie się akcjonariuszem w tych spółkach zadał pytanie: kiedy powstaje moment uzyskania przychodu u akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej?

Zdaniem strony, wskazującej na przepisy art. 8 ust. 1, ust. 1a, art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm. - dalej: u.p.d.o.f.) podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka komandytowo-akcyjna lecz jej wspólnicy, których udział w spółce bądź podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, łącznie z innymi przychodami, jak przychód z działalności gospodarczej według skali przewidzianej w art. 27 u.p.d.o.f., bądź istnieje możliwość wyboru opodatkowania wspomnianego przychodu stawką liniową 19%. W związku z tym, stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1) u.p.d.o.f. podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 tej samej ustawy są obowiązani wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3. Dalej wywiódł wnioskodawca, że art. 44 ust. 1 pkt 1) u.p.d.o.f. odwołuje się do art. 14 ust. 1 zgodnie z którym za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Analizując pojęcie przychodu należnego z tytułu udziału w zysku akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej wskazała strona na przepisy art. 347 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2) oraz art. 348 § 2 w z. z art. 126 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94 poz. 1037 ze zm. - dalej powoływana jako K.s.h.), i podkreśliła, że w przypadku akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej zysk przysługuje tylko wtedy, gdy komplementariusze podejmą odpowiednią uchwałę o jego podziale. Zatem użyte w art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. sformułowanie "przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną" należy rozumieć w sposób uwzględniający status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, któremu przysługuje prawo do udziału w zysku spółki, które ma postać uprawnienia do żądania od spółki wypłaty części zysku za dany rok (quasi-dywidendy) po spełnieniu określonych w K.s.h. przesłanek. Wobec powyższego u akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychód należny powstaje dopiero w momencie powstania roszczenia obligacyjnego w postaci roszczenia akcjonariusza w wypłatę dywidendy, czyli w dniu zatwierdzenia uchwały o podziale zysku spółki akcjonariuszom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00