Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 marca 2012 r., sygn. I SA/Wr 1757/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca, Protokolant: Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi K. C. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji w podatku dochodowym od osób fizycznych: I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że opisany w pkt I akt administracyjny nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącego K. C. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych tytułem) zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów, wydana na wniosek K. C. w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanej dywidendy niepieniężnej.

Jak wynikało z akt sprawy skarżący w dniu [...] czerwca 2011 r. zawnioskował o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm. - dalej powoływana jako u.p.d.o.f.) w opisanym zakresie podkreślając, że pytanie dotyczy zdarzenia przyszłego. Opisując stan faktyczny wskazywał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zamierza utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (SKA). Spółka kapitałowa obejmie funkcję komplementariusza, do grona akcjonariuszy SKA zaprosi osoby fizyczne będące jej udziałowcami, w tym skarżącego. Statut SKA będzie przewidywał możliwość wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej (dywidenda w naturze), ustalanej w ten sposób, że jej wartość bilansowa będzie odpowiadała kwocie, jaka przypadałaby na akcjonariusza w przypadku wypłaty dywidendy pieniężnej, obliczonej według zasad udziału w zyskach SKA. Skarżący planuje objąć akcje w nowotworzonej spółce komandytowo-akcyjnej. W przypadku otrzymania dywidendy w formie niepieniężnej, w szczególności w postaci nieruchomości spółki, nie wyklucza w dalszej perspektywie zbycia tego przedmiotu (nieruchomości) na rynku. W związku z powyższym zadał następujące pytania: do jakiego źródła przychodu zakwalifikować otrzymaną przez akcjonariusza dywidendę w formie niepieniężnej i w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania w przypadku otrzymania przez akcjonariusza dywidendy w formie niepieniężnej ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00