Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2012 r., sygn. I SA/Wa 1883/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis (spr.) WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2012 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego 1. oddala skargę; 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adwokat M. K., tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę [...] ([...] 20/100) złotych, w tym: tytułem opłaty kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, tytułem 23% podatku od towarów i usług kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania K. G. na podstawie art. 127 § 2 w związku z art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], odmawiającą przyznania K. G. zasiłku celowego w formie biletu kredytowanego na maj 2010 r.
Powyższe rozstrzygniecie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
K. G. zwróciła się z podaniem do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie jej zasiłku celowego w formie biletu kredytowanego umożliwiającego przejazdy transportem komunikacji miejskiej.
Prezydent W. decyzją z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] odmówił przyznania K. G. zasiłku celowego w formie biletu kredytowanego na maj 2010 r. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji podkreślił, że wnioskodawczyni korzysta z pomocy społecznej nieprzerwanie od 2003 roku, nie posiada udokumentowanych przeciwwskazań zdrowotnych mających wpływ na zdolność aktywnego poszukiwania i podjęcia pracy. W ocenie organu kosztów biletu na komunikację miejską nie można zaliczyć jako wydatku na podstawową i niezbędną potrzebę egzystencjonalną lub niezbędną potrzebę bytową. Organ pierwszej instancji wskazał także na trudną sytuację finansową Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy [...] oraz przedstawił zakres świadczeń wypłaconych dotychczas na rzecz wnioskodawczyni.