Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 marca 2012 r., sygn. I SA/Sz 39/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 marca 2012 r. sprawy ze skargi K.B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

K. B. w dniu 22 lipca 2011 r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego w drodze umowy o dożywocie.

We wniosku strona wskazała, iż w dniu 16 czerwca 2011 r. zawarła w formie aktu notarialnego umowę dożywocia na rzecz swojego syna. Przedmiotowy lokal nabyła od gminy w dniu 15 marca 2007 r. W dniu 16 czerwca 2007 r. przekazała mieszkanie w formie darowizny na rzecz wnuczki. Ponieważ wnuczka nie wywiązywała się z obowiązków nałożonych na obdarowanego, Wnioskodawczyni wezwała ją do dobrowolnego oddania darowizny, co poskutkowało odwrotną darowizną ze strony wnuczki na rzecz Wnioskodawczyni, aktem notarialnym z dnia 22 września 2009 r.

W umowie dożywocia zawartej w dniu 16 czerwca 2011 r. istnieje zapis zobowiązujący syna, z którym Wnioskodawczyni zawarła przedmiotową umowę do zapewnienia Jej wyżywienia, ubrania, światła, opału, a nadto odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie. Zawierając tę umowę Wnioskodawczyni nie osiągnęła żadnego dochodu, chciała sobie zapewnić jedynie pomoc w chorobie i w wykonywaniu czynności codziennych. W rozumieniu Strony zapewnienie wyżywienia, ubrania, to pomoc w ich zakupie, przyniesieniu do domu, przygotowaniu posiłku. Dla [...] letniej kobiety najważniejszą bowiem sprawą jest świadomość opieki i pomocy w chorobie. W ten też sposób Wnioskodawczyni rozumiała umowę dożywocia. Zwłaszcza, że posiada stałe dochody (emerytura w wysokości [...] zł). Syn był w przedmiotowym mieszkaniu zameldowany już przed aktem umowy dożywocia i nie posiada żadnego innego mieszkania. Pomiędzy stronami umowy o dożywocie nie nastąpił żaden przepływ gotówki, tak jak to ma miejsce w przypadku prawdziwej sprzedaży, kiedy kupujący płaci sprzedającemu. W urzędzie skarbowym Wnioskodawczyni poradzono, aby skorzystała z ulgi podatkowej i złożyła oświadczenie, że pieniądze otrzymane ze zbycia lokalu przeznaczy na inny cel mieszkaniowy w przeciągu 2 lat. Jednakże Wnioskodawczyni nie może przeznaczyć na ten cel żadnych pieniędzy, gdyż takowych nie otrzymała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00