Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 marca 2012 r., sygn. III SA/Po 209/11
Dnia 7 marca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska ( spr.) Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Szymon Widłak Protokolant: stażysta Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2012 roku przy udziale sprawy ze skargi "A. P." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 11 stycznia 2011r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją zaadresowaną do D. F. A. we F. i A. Sp. z o.o. w W. z dnia 18 czerwca 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził powstanie długu celnego w stosunku do towaru przemieszczanego na obszarze celnym Wspólnoty z zastosowaniem procedury tranzytu zewnętrznego w oparciu o dokument numer [...] z dnia 15.05.2009 r. z powodu jego usunięcia spod dozoru celnego w dniu 19.05.2009 r. W decyzji powiadomiono również strony o zarejestrowaniu długu celnego w wysokości [...] zł. i wezwano do jego uiszczenia.
W uzasadnieniu orzeczenia organ I instancji wskazał, że ze zgromadzonych w sprawie dokumentów wynika, iż towar w postaci papierosów w ilości [...] szt. (faktura nr [...] r.) przemieszczający się na obszarze celnym Wspólnoty z zastosowaniem procedury tranzytu zewnętrznego wg dokumentu [...] z 15.05.2009 r. z urzędu celnego wyjścia [...] ([...]) miał zostać dostarczony wraz z towarzyszącymi mu dokumentami do urzędu celnego przeznaczenia Port Lotniczy [...] do dnia 22.05.2009 r. Towar ten został jednak dostarczony bezpośrednio do odbiorcy.
Organ zwrócił uwagę, iż stosownie do postanowień art. 92 ust.1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego procedura tranzytu zewnętrznego zostaje zakończona, a obowiązki osoby uprawnionej do korzystania z procedury spełnione, gdy towary objęte tą procedurą i właściwe dokumenty zostaną przedstawione, zgodnie z przepisami tej procedury w urzędzie celnym przeznaczenia.
Wobec powyższego organ stwierdził, iż przedmiotowy towar znalazł się w sytuacji, uniemożliwiającej organom celnym prowadzenie działań mających na celu stosowanie przepisów prawa, gdyż nie został on przedstawiony w oddziale celnym przeznaczenia tj. w Porcie Lotniczym [...], jak również w innym organie celnym. Oznacza to, iż towar został usunięty spod dozoru celnego. Organ przyjął, iż najwcześniejszą chwilą, w jakiej można było stwierdzić to usunięcie, jest dzień dostarczenia przedmiotowej przesyłki odbiorcy, czyli 19.05.2009 r. W tym też dniu powstał dług celny (art. 203 ust. 1 i 2 WKC). Mając z kolei na uwadze treść art. 203 ust. 3 WKC za dłużnika uznał osobę odpowiedzialną za stosowanie procedury tranzytu tj. D. F. A. z F. jako głównego zobowiązanego oraz Spółkę A. z W. jako odbiorcę przedmiotowej przesyłki.