Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 marca 2012 r., sygn. II SA/Go 37/12

 

Dnia 29 marca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2012 r. sprawy ze skargi T.B. i R.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

1. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] września 2011 roku nr [...] stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza Miasta i Gminy nr [...] z dnia [...] marca 2004 r. wydaną w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla T. i R.B. dla inwestycji polegającej na rozbiórce i odtworzeniu budynku gospodarczego z adaptacją na funkcję mieszkalną na działce nr ewid. [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że w jego ocenie decyzja Burmistrza jest obarczona wadą określoną w art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 z zm. - dalej jako k.p.a.) i wyjaśnił, że rażąco narusza ona przepisy art. 52 ust. 2 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80 poz. 717 ze zm. - dalej jako "ustawa planistyczna"). Wskazano tu, że wniosek inwestorów o ustalenie warunków zabudowy nie zawierał załącznika graficznego do wniosku określającego granice terenu objętego tym wnioskiem. Nie określono w nim również charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanego obiektu budowlanego przedstawionych w formie opisowej i graficznej. Brak było również także określenia wpływu inwestycji na środowisko.

Ponadto organ wskazał, że organ wydający decyzję nie przeprowadził analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy planistycznej, w rezultacie czego decyzja nie zawiera, jako załączników do niej, wyników analizy w postaci tekstowej i graficznej. Tym samym organ uznał, że decyzja ta nie zawiera części rozstrzygnięcia, przez co rażąco naruszono przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, (Dz.U. Nr 164, poz. 1588 ze zm., zwane dalej rozporządzeniem wykonawczym), przez wadliwe wyznaczenie linii zabudowy oraz zaniechanie wyznaczenia: wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy budynkiem w stosunku do powierzchni działki, szerokości elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00