Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2012 r., sygn. I SA/Wr 1780/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lutego 2012 r. sprawy ze skargi E. S. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów - działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi E. S. (dalej: skarżąca) jest interpretacja indywidualna z dnia [...], nr [...], wydana w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu i momentu opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: spółka, SKA).

We wniosku złożonym dnia 29 lipca 2011 r. zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza prowadzić działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej, jako jej akcjonariusz. Zysk wypracowany przez spółkę będzie wypłacany akcjonariuszom po podjęciu uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy o jego podziale i przeznaczeniu oraz po wyrażeniu zgody przez komplementariusza, zgodnie z wymogami Kodeksu spółek handlowych. W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy akcjonariusz spółki komandytowo- akcyjnej rozlicza przychód uzyskany z tytułu udziału w zysku tej spółki poprzez zapłatę zaliczki na podatek dochodowy tylko za miesiąc, w którym powstało po jego stronie roszczenie o wypłatę dywidendy?

Zdaniem wnioskodawccyni sam fakt jego uczestnictwa w SKA nie oznacza , że ma on obowiązek uiszczać zaliczki na podatek na zasadach określonych w art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jej ocenie, przychód po stronie akcjonariusza SKA pojawia się dopiero w momencie powstania po jego stronie roszczenia obligacyjnego o wypłatę dywidendy, a w efekcie zaliczka na podatek jest należna dopiero za miesiąc, w którym powstanie to roszczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00