Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. IV SA/Wa 2027/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2012 r. sprawy ze skargi "P." S.A. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego - oddala skargę

Uzasadnienie

P. S. A. w W. w dniu 23 sierpnia 2010 r. wniosła o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usuwanie przemiałów i wydobywanie piasku z koryta rzeki [...] na odcinku od km [...] do km [...].

Marszałek Województwa [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. odmówił udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wydobywanie piasku z koryta rzeki [...] od km [...] do km [...].

Wnioskodawca złożył odwołanie od powyższej decyzji.

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej decyzją z dnia [...] października 2011 r. utrzymał w mocy decyzje organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że - zgodnie z opinią prof. [...] w sprawie zmian morfologii koryta [...] w W. i ich związku z eksploatacją kruszywa - z szeregu opracowań wykonanych w ciągu kilkudziesięciu lat wynika, że przyczyną nadmiernej erozji dna na odcinku miejskim [...] w 60-70 % jest nadmierna eksploatacja kruszywa, a w pozostałej części zwężenie koryta budowlami regulacyjnymi. Analiza zmian morfologii koryta prowadzona w oparciu o zdjęcia lotnicze z różnych lat, jak również wyniki sondowań i wierceń pozwalają na stwierdzenie, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za obniżanie się poziomu przepływu wód średnich i niskich [...] na odcinku [...] jest regulacja koryta i zwężenie tarasu współczesnego rzeki nazywane "[...]", a eksploatacja kruszywa ma mniejsze znaczenie. Profil współczesnych osadów zmienia się po większych wezbraniach, przy czym od około 1984 r. tempo obniżania się poziomu dna zmniejszyło się, a od 1994 r. nieznacznie się podnosi. Wiązać to można z odkładaniem się rumowiska w strefie międzyostrogowej, co powoduje zmniejszanie się przekroju koryta wielkich wód, a w konsekwencji prowadzi do zwiększenia prędkości przepływu zagrażającego stabilności wałów przeciwpowodziowych. Analiza bilansu aluwiów wskazuje, że ilości kruszywa transportowanego korytem są mniejsze niż ilości wyeksploatowane, ale wynika to ze stosowanej dotychczas metodyki badań, która nie gwarantuje wyników porównywalnych. W konkluzji autor opracowania stwierdza, że zakazem eksploatacji kruszywa powinien być objęty odcinek rzeki między km [...] a km [...], a eksploatacja może dotyczyć tylko przestrzeni międyostrogowych i tarasu współczesnego (międzywala).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00