Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 września 2009 r., sygn. IV SA/Wa 906/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Danuta Dopierała, Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2009 r. sprawy ze skargi W. O. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie rozebrania urządzeń melioracji wodnych uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. Starosta P. na podstawie art. 64a ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t. j.: Dz. U. z 2005 r. nr 239, poz. 2019 ze zm.), zwanej dalej "prawem wodnym z 2001 r.", nałożył na Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w W. Oddział w W. obowiązek rozebrania na własny koszt urządzeń melioracji wodnych wykonanych w ramach zadania [...] obejmującego grunty położone w F., J., L. i P. Jednocześnie orzeczono, iż prace związane z rozbiórką tych urządzeń należy rozpocząć niezwłocznie od dnia otrzymania decyzji, urządzenia mają być rozebrane do dnia 30 września 2008 r., a podmiot obowiązany do ich rozebrania powinien dostarczyć organowi dokumenty potwierdzające wykonanie nałożonego na niego obowiązku do dnia 15 października 2008 r.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że przedmiotowe urządzenia melioracyjne zostały wykonane - na koszt Państwa, za zwrotem części kosztów - przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w W. Oddział w W. (jako inwestora) w latach 1996-1998 na podstawie wydanej na jego wniosek decyzji Wójta Gminy R. z dnia [...] października 1996 r. Decyzja ta została uchylona decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2003 r., a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Wójta Gminy R. W związku z tym W. O. wnioskiem z dnia 26 maja 2005 r. złożonym do Starosty P. wystąpił m. in. o przeprowadzenie postępowania w przedmiocie rozebrania przedmiotowych urządzeń melioracyjnych na podstawie art. 64a ust. 5 prawa wodnego z 2001 r. zgodnie z którym zakład, który wzniósł urządzenie wodne bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, jest obowiązany do jego rozebrania na własny koszt. W trakcie postępowania organ ustalił, że Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w W. Oddział w W. nie zgłosił budowy urządzeń melioracyjnych w oparciu o ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W ocenie organu nie ma także przeszkód technicznych do rozebrania urządzeń melioracyjnych, a organ zawiadomił właścicieli gruntów o toczącym się postępowaniu, ponieważ uznaje ich jako jego strony.