Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II SA/Wa 2225/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Sędziowie WSA Adam Lipiński, Ewa Pisula-Dąbrowska, Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi W. G. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści - oddala skargę -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 6 marca 2011 r. W.G. wystąpił do Komendanta Głównego Policji o wydanie zaświadczenia, że stopień podporucznika Milicji Obywatelskiej, na który został mianowany w 1987 r. jest stopniem policyjnym. Jednocześnie wskazał, że zaświadczenie jest mu niezbędne dla potwierdzenia posiadania stopnia oficerskiego.

Komendant Główny Policji pismem z dnia 24 marca 2011 r. przekazał wniosek W.G. Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w [...] zgodnie z właściwością.

[...] Komendant Wojewódzki Policji w [...] postanowieniem z dnia [...] maja 2011 r., wydanym na podstawie art. 219 kpa, odmówił W. G. wydania zaświadczenia żądanej treści.

W uzasadnieniu postanowienia podniósł, że W.G. pełnił służbę w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...] od dnia [...] czerwca 1984 r. do dnia [...] lipca 1990 r. - ostatnio na stanowisku starszego inspektora [...] Służby Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...] . Na stopień podporucznika MO został mianowany z dniem [...] lipca 1987 r. po ukończeniu Studium Oficerskiego w Akademii Spraw Wewnętrznych w [...].

Organ podał, że na dzień zwolnienia W.G. ze służby w Milicji Obywatelskiej obowiązywały przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 1990 r. Nr 30, poz. 179) i wskazał, że zgodnie z art. 149 ust. 1 cyt. ustawy z chwilą rozwiązania Milicji Obywatelskiej jej funkcjonariusze stali się policjantami. Jednak zgodnie z treścią ust. 2 tego artykułu, przepisu ust. 1 nie stosuje się do tych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy do dnia 31 lipca 1990 r. byli funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa. Stosownie zaś do treści art. 149 ust. 3 ustawy o Policji, Minister Spraw Wewnętrznych wydał zarządzenie nr 80 z dnia 27 lipca 1990 r. w sprawie nadania stopni policyjnych policjantom posiadającym stopnie Milicji Obywatelskiej (Dz. Urz. MSWiA z 1990 r. Nr 3, poz. 40). Zgodnie z § 1 tego zarządzenia policjantom, którzy w dniu 9 sierpnia 1990 r. posiadali stopnie Milicji Obywatelskiej, z wyjątkiem policjantów pełniących służbę w oddziałach prewencji i pododdziałach antyterrorystycznych, nadano z dniem 10 sierpnia 1990 r. stopnie policyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00