Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. I SA/Sz 1006/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.),, Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 lutego 2012 r. sprawy ze skargi T. P.Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działający z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 26 kwietnia 2011 r. złożyła wniosek ( uzupełniony wnioskiem z 19 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstawania przychodów.
We wniosku strona wskazała, że Spółka mająca siedzibę w F. i notowana na [...] giełdzie papierów wartościowych, jest organizatorem programów [...], w których uczestniczyć mogą wybrane osoby ( Uczestnicy) związane ze spółkami z Grupy T., w tym także T. Sp. z o.o., stosunkiem prawnym - umową cywilnoprawną lub umową o pracę.
Programy zostały przyjęte w drodze uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy Spółki [...]. Uchwała ta określa zasady funkcjonowania Programów. Organem odpowiedzialnym za nadzór nad funkcjonowaniem Programów jest zarząd Spółki [...], który jest uprawniony w szczególności do wskazywania osób uprawionych do udziału w Programach i przyznawania im opcji. Uczestnicy uzyskują w ramach Programów opcje na akcje Spółki [...] (jedna opcja uprawnia do objęcia w przyszłości jednej akcji). Zasady funkcjonowania Programów przewidują, iż przyznane Uczestnikom opcje nie mogą być przez nich zrealizowane (wymienione na akcje Spółki [...]) przed upływem określonego terminu ustalanego przez Zarząd. W okresie rozpoczynającym się bezpośrednio po przyznaniu opcji, Uczestnicy nie mogą w pełni dysponować uzyskanymi opcjami -poza brakiem możliwości ich realizacji, opcje nie mogą być także przez nich zbywane, zastawiane ani w żaden inny sposób wykorzystywane, bez uzyskania uprzedniej zgody Zarządu. Dwa lata przed ostateczną datą realizacji opcji (tzw. okres subskrypcji) Uczestnicy mogą potencjalnie uzyskać prawo do sprzedaży opcji (w takim wypadku cena opcji ustalana byłaby w oparciu o notowania giełdowe). Gdy opcja zostanie zrealizowana, Uczestnicy wykonują prawo do objęcia lub nabycia akcji Spółki [...] po określonej cenie. Cena ta ustalana jest zgodnie ze szczegółowymi zasadami funkcjonowania Programów i uwzględnia m.in. średnią ważoną kursów akcji Spółki [...] na [...] giełdzie papierów wartościowych z okresu ostatnich dwóch miesięcy następujących po dniu ogłoszenia sprawozdania finansowego Spółki [...] za dany rok obrotowy, właściwy dla poszczególnych edycji / transzy Programów. Ustalona w ten sposób cena nie może być jednak niższa od wartości księgowej akcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right