Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. II SA/Lu 735/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 31 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi E. S. i S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu scalenia gruntów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Starosta na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (t.j.: Dz. U. z 2003 r., Nr 178, poz. 1749 ze zm. - zwanej dalej ustawą scaleniową) - orzekł o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów wsi S. gm. S., pow. [...] o ogólnej powierzchni 355,3234 ha, sporządzony i wykazany na mapie scalenia oraz w rejestrze pomiarowo-szacunkowym po scaleniu i wyznaczony na gruncie przez geodetę J. W.
Jednocześnie organ zatwierdził zasady objęcia w posiadanie gruntów wydzielonych w wyniku scalenia zawarte w protokole sporządzonym dnia [...] r., dokonał rozgraniczenia działki nr [...] z działką nr [...] oraz za grunty stanowiące współwłasność, wydzielił odrębne dla każdego ze współwłaścicieli grunty.
Powyższa decyzja została ogłoszona na zebraniu uczestników scalenia i wywieszona na tablicy ogłoszeń Starostwa, Urzędu Gminy S. i wsi S.
Od powyższej decyzji odwołało się pięciu uczestników scalenia, w tym E. Sz. działający w imieniu własnym oraz syna S. Sz. Odwołujący podniósł zarzut braku wydzielenia należnego ekwiwalentu w działce syna w gospodarstwie nr [...] oraz zmniejszenie powierzchni działki z poz. spadkowej nr [...] po J. Sz.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r. odwołania tego nie uwzględniło i utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W ocenie Kolegium zaskarżona decyzja jest prawidłowa, a z akt sprawy nie wynika, by wydzielając ekwiwalenty odwołującym doszło do naruszenia przepisów ustawy scaleniowej, przez to, że strony nie otrzymały pełnego ekwiwalentu pod względem wartościowym. Kolegium wskazało, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy scaleniowej uczestnicy scalenia otrzymują grunty o równej wartości szacunkowej w zamian za dotychczas posiadane; za równą wartość szacunkową uważa się również wartość o różnicy nieprzekraczającej 3 %, oraz w wypadkach gdy ze względów technicznych nie jest możliwe wydzielenie gruntów o równej wartości szacunkowej, stosuje się dopłaty pieniężne. Dopłaty te przysługują za różnicę wartości szacunkowej przekraczającą 3 %.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right