Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. I SA/Ke 604/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta,, Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 lutego 2012r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowych oddala skargę
Uzasadnienie
1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania
1.1. Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...]. nr [...].utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...].. nr [...]. w sprawie odmowy K. G. rozłożenia na raty zaległości podatkowych.
1.2. W uzasadnieniu wskazano, że K. G. złożył wniosek
o rozłożenie na raty zobowiązania z tytułu VAT w ramach optymalizacji. Wniosek uzasadniono brakiem możliwości jednorazowego uregulowania podatku z uwagi na niezdolność do uzyskania kredytu w banku, który z kolei uzależnia możliwość jego przyznania od uporządkowania spraw związanych z urzędem skarbowym. Wnioskodawca wskazał, że konieczność jednorazowej zapłaty zobowiązań wobec urzędu skarbowego zmusiłaby go do zakończenia działalności oraz zwolnienia pracowników. Zaznaczył, że regularnie spłaca już raz przyznany układ ratalny.
1.3. Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji Dyrektor Izby Skarbowej w K. wskazał, że K. G. prowadzi od 1 maja 2009r. jako osoba fizyczna działalność gospodarczą pod firmą "M." w zakresie sprzedaży sprzętu komputerowego. W myśl przepisów art. 67a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może m.in. rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. W myśl zaś art. 67b dla podatników prowadzących działalność gospodarczą może udzielać ulg określonych w art. 67a, które nie stanowią pomocy publicznej, stanowią pomoc de minimis lub stanowią pomoc publiczną. Niezależnie od rodzaju podatnika w każdym przypadku należy zbadać, czy zaistniały przesłanki do udzielenia ulgi polegające na wystąpieniu ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego.