Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Wa 2143/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędziowie WSA Adam Lipiński, Andrzej Góraj, Protokolant Starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1355/10 uchylił decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej - Prezesa ZUS) z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] o odmowie przyznania J. K. renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Prezes ZUS w dniu [...] maja 2011 r. wydał decyzję nr [...], mocą której odmówił J. K. przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Na skutek rozpatrzenia wniosku strony o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej powyższym rozstrzygnięciem, Prezes ZUS decyzją z dna [...] lipca 2011 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ podniósł, iż w rozpoznawanej sprawie przepis art. 83 powołanej ustawy nie może być zastosowany, gdyż nie stwierdzono szczególnych okoliczności, które uniemożliwiły nabycie przez wnioskodawcę warunków do świadczenia ustawowego. Aby przyznać świadczenie w drodze wyjątku należy wziąć pod uwagę całokształt okoliczności w sprawie i dokonać ich oceny pod kątem szczególnych okoliczności, które spowodowały niespełnienie warunków do przyznania świadczenia na zasadach ustawowych. Z przedłożonej zaś dokumentacji wynika, że w okresach od [...] sierpnia 1995 r. do [...] października 1996 r., od [...] maja 1999 r. do [...] sierpnia 2000 r., od [...] marca 2002 r. do [...] marca 2003 r. oraz od [...] stycznia 2004 r. do [...] września 2007 r. przez łączny okres wynoszący ponad 7 lat J. K. nie podejmował zatrudnienia popartego opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co spowodowało brak uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. W sprawie nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód w dalszym kontynuowaniu ubezpieczenia oraz nabyciu uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym, bowiem w ww. przerwach wobec wnioskodawcy nie była ustalona przez lekarza orzecznika ZUS całkowita niezdolność do pracy. Zatem nie istniały przeciwwskazania, ze względu na stan zdrowia, które uniemożliwiałyby kontynuowanie zatrudnienia w celu zapewnienia w przyszłości uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00