Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Wa 1392/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2011., nr [...] Minister Skarbu Państwa po rozpatrzeniu odwołania R. Z., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] grudnia 2010 r., nr [...] o odmowie potwierdzenia R. Z. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Powyższe rozstrzygniecie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wojewoda [...] decyzją z [...] grudnia 2010 r., nr [...] odmówił potwierdzenia R. Z. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu organ - powołując się na treść art. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r., o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu postawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U Nr 169, poz. 1418 ze zm.) oraz na treść art. 6 ust. 1- 3 - zaznaczył, że do wniosku o przyznanie prawa do rekompensaty należy dołączyć dowody, które świadczą o pozostawieniu nieruchomości poza obecnymi granicami RP. Takimi dowodami mogą być w szczególności: urzędowy opis mienia sporządzony przez pełnomocnika do spraw ewakuacji lub orzeczenie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Ponadto może to być akt notarialny, orzeczenie sądu lub organu administracji, tabela likwidacyjna albo wypis z księgi wieczystej, jednakże własność musi być udokumentowana na datę opuszczenia RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00