Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1538/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1538/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 grudnia 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Henryka Lech, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2011r., sprawy ze skargi R. Sp. z o.o. w K., na pisemną interpretację Prezydenta Miasta O., z dnia 18 maja 2011r. nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości, -skargę oddala-

Uzasadnienie

W dniu 18 lutego 2011 r. do organu podatkowego wpłynął wniosek R. Sp. z o.o. z siedzibą w K., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 12.01.1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), dotyczących podatku od nieruchomości w zakresie opodatkowania tym podatkiem parkingu podziemnego posiadanego przez podatnika jak od budowli.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka była właścicielem nieruchomości położonej w O. przy ul. P., zabudowanej obiektem galerii handlowej "N" oraz innymi obiektami budowlanymi, w tym parkingiem, usytuowanym pod tymże budynkiem. Parking przeznaczony jest dla klientów i pracowników oraz innych osób odwiedzających galerię handlową.

Powyższy parking, na gruncie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest zdaniem spółki budowlą związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak też został zakwalifikowany przez spółkę (jako podatnika) dla celów podatku od nieruchomości w deklaracjach z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2010.

Z uwagi na powstałe wątpliwości organ podatkowy wezwał spółkę do sprecyzowania, czy parking podziemny będący przedmiotem zapytania stanowi część składową budynku galerii handlowej tzn. czy stanowi kondygnację budynku, czy jest to odrębny obiekt budowlany. W odpowiedzi spółka wskazała, że pod budynkiem galerii handlowej znajduje się odrębna budowla (w rozumieniu prawa budowlanego i podatkowego co znajduje odbicie w księgach handlowych wnioskującego) stanowiąca parking o powierzchni 8529 m 2, na którym znajduje się 312 miejsc parkingowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00